Tarcza

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tarcze nie tylko pochłaniają część obrażeń trafiających w ramię, na którym są noszone, ale dają też możliwość odbijania ciosów z wykorzystaniem umiejętności tarczownictwa.

W zależności od użyteczności w odbijaniu ciosów bądź ich pochłanianiu można wyróżnić 3 zasadnicze klasy tarcz:

  • puklerze - nie pochłaniają obrażeń i można za ich pomocą jedynie parować ciosy. Umiejętność posługiwania się puklerzem jeśli chodzi o tarcze jest dość specyficzna. Brana jest tu pod uwagę średnia wynikająca z wysokości umiejętności tarczownictwo i parowanie (zmiana wprowadzona w grudniu 2012r.). Kombinacje walki jednoręczną bronią i puklerzem z powodzeniem stosować mogą strażnicy i miecznicy posiadający wysokie umiejętności parowania. Słabsze postacie, których zawody opierają się w defensywie na tarczownictwie, mogą używać w razie potrzeby puklerzy jako zapasowej tarczy, która nie obciąża zbytnio ekwipunku.
  • pawęże - choć bardzo ciężkie i słabe w odbijaniu ciosów, to chronią prawie całą postać - pochłaniając obrażenia trafiające w jedno ramię, korpus i nogi. Pawęże są bardzo cenne dla postaci, które nie mają zbyt wysoko rozwiniętej umiejętności posługiwania się tarczą i przy tym walczą bronią jednoręczną.
  • pozostałe tarcze - nadają się do odbijania ciosów zazwyczaj lepiej niż puklerze i pawęże oraz, w zależności od typu, mogą zasłaniać jedno ramię, a niekiedy jeszcze korpus. Są to tarcze generalne preferowane przez wszystkie postacie z zawodami opierającymi się w defensywnie na umiejętności tarczownictwo.

Cechą postaci, która wpływa na skuteczność odbijania ciosów tarczą jest siła. Jeśli chodzi o umiejętności defensywne to znaczenie tarczownictwa w przeciwieństwie do uników wzrasta w przypadku walki jednocześnie z większą ilością wrogów.

Linki zewnętrzne