Tarcza: Różnice pomiędzy wersjami

Z ArkadiaWiki
Jump to navigation Jump to search
 
(Nie pokazano 5 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 2: Linia 2:
  
 
W zależności od użyteczności w odbijaniu ciosów bądź ich pochłanianiu można wyróżnić 3 zasadnicze klasy tarcz:
 
W zależności od użyteczności w odbijaniu ciosów bądź ich pochłanianiu można wyróżnić 3 zasadnicze klasy tarcz:
*'''puklerze''' - nie pochłaniają obrażeń i można za ich pomocą jedynie parować ciosy. Umiejętność posługiwania się puklerzem jeśli chodzi o tarcze jest dość specyficzna. Brana jest tu pod uwagę średnia wynikająca z wysokości umiejętności ''tarczownictwo'' i ''parowanie''. (zmiana wprowadzona w grudniu 2012r.)
+
*'''puklerze''' - nie pochłaniają obrażeń i można za ich pomocą jedynie parować ciosy. Umiejętność posługiwania się puklerzem jeśli chodzi o tarcze jest dość specyficzna. Brana jest tu pod uwagę średnia wynikająca z wysokości umiejętności ''tarczownictwo'' i ''parowanie'' (zmiana wprowadzona w grudniu 2012r.). Kombinacje walki jednoręczną bronią i puklerzem z powodzeniem stosować mogą [[strażnik|strażnicy]] i [[miecznik|miecznicy]] posiadający wysokie umiejętności parowania. Słabsze postacie, których zawody opierają się w defensywie na tarczownictwie, mogą używać w razie potrzeby puklerzy jako zapasowej tarczy, która nie obciąża zbytnio ekwipunku. ('''Ważne''' - nasza osłona powinna mieć w krótkim opisie nazwę puklerz)
*'''pawęże''' - choć bardzo ciężkie i słabe w odbijaniu ciosów, to chronią prawie całą postać - pochłaniając obrażenia trafiające w jedno ramię, korpus i nogi. Pawęże są bardzo cenne dla postaci, które nie mają zbyt wysoko rozwiniętej umiejętności posługiwania się tarczą i przy tym walczą bronią jednoręczną.
+
*'''pawęże''' - choć bardzo ciężkie i słabe w odbijaniu ciosów, to chronią prawie całą postać - pochłaniając obrażenia trafiające w jedno ramię, korpus i nogi. Pawęże mogą być pomocne dla postaci, które nie mają zbyt wysoko rozwiniętej umiejętności posługiwania się tarczą i przy tym walczą bronią jednoręczną. ('''Ważne''' - nasza osłona powinna mieć w krótkim opisie nazwę pawez)
*'''pozostałe tarcze''' - nadają się do odbijania ciosów zazwyczaj lepiej niż puklerze i pawęże oraz, w zależności od typu, mogą dodatkowo zasłaniać jedno ramię, a niekiedy jeszcze korpus.<br />
+
*'''pozostałe tarcze''' - nadają się do odbijania ciosów zazwyczaj lepiej niż puklerze i pawęże oraz, w zależności od typu, mogą zasłaniać jedno ramię, ramie i korpus, a najcięższe ramie, korpus i nogi. Są to tarcze generalne preferowane przez wszystkie postacie z zawodami opierającymi się w defensywnie na [[umiejętności]] tarczownictwo. ('''Ważne''' - nasza osłona powinna mieć w krótkim opisie nazwę tarcza)<br />
  
Cechą postaci, która wpływa na skuteczność odbijania ciosów tarczą jest [[siła]].
+
Cechą postaci, która wpływa na skuteczność odbijania ciosów tarczą jest [[siła]]. Jeśli chodzi o umiejętności defensywne to z obserwacji wynika iż znaczenie tarczownictwa w przeciwieństwie do uników wzrasta w przypadku walki jednocześnie z większą ilością wrogów. Warto tez nadmienić iż z tarczą postać nie może przemieszczać się płynąc, musi ja zdjąć podobnie jak opuścić broń. Nie dotyczy to jednak puklerzy.
  
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==

Aktualna wersja na dzień 13:10, 11 cze 2022

Tarcze nie tylko pochłaniają część obrażeń trafiających w ramię, na którym są noszone, ale dają też możliwość odbijania ciosów z wykorzystaniem umiejętności tarczownictwa.

W zależności od użyteczności w odbijaniu ciosów bądź ich pochłanianiu można wyróżnić 3 zasadnicze klasy tarcz:

  • puklerze - nie pochłaniają obrażeń i można za ich pomocą jedynie parować ciosy. Umiejętność posługiwania się puklerzem jeśli chodzi o tarcze jest dość specyficzna. Brana jest tu pod uwagę średnia wynikająca z wysokości umiejętności tarczownictwo i parowanie (zmiana wprowadzona w grudniu 2012r.). Kombinacje walki jednoręczną bronią i puklerzem z powodzeniem stosować mogą strażnicy i miecznicy posiadający wysokie umiejętności parowania. Słabsze postacie, których zawody opierają się w defensywie na tarczownictwie, mogą używać w razie potrzeby puklerzy jako zapasowej tarczy, która nie obciąża zbytnio ekwipunku. (Ważne - nasza osłona powinna mieć w krótkim opisie nazwę puklerz)
  • pawęże - choć bardzo ciężkie i słabe w odbijaniu ciosów, to chronią prawie całą postać - pochłaniając obrażenia trafiające w jedno ramię, korpus i nogi. Pawęże mogą być pomocne dla postaci, które nie mają zbyt wysoko rozwiniętej umiejętności posługiwania się tarczą i przy tym walczą bronią jednoręczną. (Ważne - nasza osłona powinna mieć w krótkim opisie nazwę pawez)
  • pozostałe tarcze - nadają się do odbijania ciosów zazwyczaj lepiej niż puklerze i pawęże oraz, w zależności od typu, mogą zasłaniać jedno ramię, ramie i korpus, a najcięższe ramie, korpus i nogi. Są to tarcze generalne preferowane przez wszystkie postacie z zawodami opierającymi się w defensywnie na umiejętności tarczownictwo. (Ważne - nasza osłona powinna mieć w krótkim opisie nazwę tarcza)

Cechą postaci, która wpływa na skuteczność odbijania ciosów tarczą jest siła. Jeśli chodzi o umiejętności defensywne to z obserwacji wynika iż znaczenie tarczownictwa w przeciwieństwie do uników wzrasta w przypadku walki jednocześnie z większą ilością wrogów. Warto tez nadmienić iż z tarczą postać nie może przemieszczać się płynąc, musi ja zdjąć podobnie jak opuścić broń. Nie dotyczy to jednak puklerzy.

Linki zewnętrzne