Smok

Z ArkadiaWiki
Wersja z dnia 20:19, 21 kwi 2011 autorstwa Denea (dyskusja | edycje) (poprawa formatowania)
Jump to navigation Jump to search

Smok to dostojne, szlechetne i wspaniale stworzenie o wygladze ogromnego, uskrzydlonego jaszczura badz rzadziej weza. Choc przez niektorych uwazany za brutalne i krwiozercze zwierze, w rzeczywistosci jest bardzo inteligentna i przepelniona magia istota.

Charakterystyka

Wiekszosc smokow wygladem i budowa ciala przypomina ogromna jaszczurke z para silnie umiesnionych skrzydel o duzej rozpietosci, dlugim ogonem czesto zakonczonym koscistymi wypustkami lub kolcami oraz paszcza wyposazona w wiele ostrych i groznie wygladajacych klow. Rzadziej przybieraja postac wielkiego, uskrzydlonego weza o czterech silnych lapach.

Prawie cale smocze cialo chroni luska twardniejaca wraz z wiekiem. Jedynym nie oslonietym miejscem, a zarazem slabym punktem, jest podbrzusze pokryte jedynie jasniejsza niz ubarwienie reszty ciala skora. Natomiast, podczas pierwszych kilkudziesieciu lat zycia, smocze kosci wydluzaja sie, stajac sie przy tym wydrazone i puste w srodku, chociaz nadal zachowuja twardosc.

Dobrze znana i wywolujaca u wszystkich strach umiejetnoscia smokow (choc nie wszystkie z nich te zdolnosc posiadaja) jest zioniecie z paszczy goracym ogniem, zracym kwasem, trujaca chumra gazu badz mroznym, zamrazajacym oddechem.

Smoki jako jedyne stworzenia poza kotami wyczuwaja nikle zawirowania energii, ktora wypelniony jest swiat oraz chlona jej moc. Jednoczesnie - w odroznieniu od kotowatych - potrafia naginac i zmieniac jej fale, wykorzystujac ja do wlasnych celow. Maja takze swietnie rozwinieta zdolnosc telepatii, z ktorej chetnie i czesto korzystaja do komunikowania sie pomiedzy soba oraz z innymi inteligentnymi istotami. Niektore ze smokow posiadaja takze umiejetnosc zmieny swojej postaci i upodobnienia sie do innych stworzen w tym nawet ras rozumnych jak ludzie, elfy czy krasnoludy.

U istot tych stosunkowo rzadko dochodzi do zblizenia, a efektem najczesciej jest jedno lub rzadziej wiecej jaj, z ktorych po pewnym czasie wykluwaja sie mlode. Czas zycia przecietnego osobnika - o ile nie zostanie wczesniej usmiercony - wynosi od 700 do 1200, a w niektorych przypadkach nawet 1500 lat.

Jako rasa istot rozumnych smoki posiadaja pewne, wlasciwie swojej rasie cechy charakteru, jak: smoczy honor (nieco inaczej przez nie pojmowany niz honor wedlug innych ras), upodobanie do samotnego zycia czy nieskrywana niechec w stosunku do ludzi i zlowrogosc wobec krasnoludow. Takze kolor lusek, choc nie jest to regula, moze miec wplyw na cechy smoczego charakteru. Pomimo tego kazdy smok (tak jak osobniki innych ras inteligentnych) pod wplywem przezytych wydarzen i bodzcow zewnetrznych przybiera sobie tylko wlasciwe cechy charakteru, ktore niekoniecznie musza korespondowac z ogolna natura rasy badz ich ubarwieniem.

Z natury smoki nie sa zazwyczaj agresywnymi stworzeniami (choc nie jest to zawsze pewna regula), stajac do walki jedynie w przypadku zagrozenia badz powaznego naruszenia ich terytorium. Co do porywania przez smoki owiec i bydla, robia to one tylko w ostatecznosci, gdy wystepujace na ich terenie zwierzeta sa znaczaco przetrzebione i brak im innych mozliwosci zdobycia pozywienia. To samo odnosi sie do palenia przez nie wsi, czego nie czynia dla zabawy, a jedynie w ekstremalnych przypadkach zagrozenia.

Podzial Smokow

Najpopularniejszy podzial smokow rozroznia je pod wzgledem umaszczenia ciala, ktore najczesciej koresponduje z ich uospobieniem i zdolnosciami. Wedlug koloru skory smoki podzielic mozna na:

  • Zielone (wlasciwie szarego umaszczenia): najpopularniejsze i najczesciej wystepujace. Stosunkowo niewielkie (okolo 20m), a przy tym lekkie i zwinne. Choc czesc z zielonych smokow potrafi zionac ogniem, dla wiekszosci jedyna bronia sa ich kly, pazury i dlugi ogon zakonczony koscianymi wypustkami. Sa takze bardzo zarloczne, a wiekszosc zycia spedzaja spiac i polujac od czasu do czasu by zaspokoic glod.
  • Czerwone (raczej czerwonawe lub ceglaste): bedace uosobieniem zaru oraz potrafiace zionac ogniem. Uwielbiaja wygrzewac sie na sloncu oraz gromadzic w legowiskach wszelkiego rodzaju swiecidelka i skarby. Dorosle osobniki czerwonej brawy dorastaja do 35-40m.
  • Czarne (bardziej ciemnobrunatne): najbardziej agresywne ze wszystkich, czesto zlosliwe i bardzo niebezpieczne. Prawdopodobnie od ich zachowania wzielo sie opisywanie Smokow jako bestii chaosu. Wielkosc dojrzalych osobnikow wacha sie od 35 do 40m.
  • Biale: fizycznie sa najslabsze ze wszystkich smokow, jednak nadrabiaja te niedogodnosc silna zdolnoscia oddzialywania na umysly. Potrafia takze zionac lodem i bardzo mroznym strumieniem powietrza. Ich wielkosc zazwyczaj wynosi 30-35m.
  • Zolte: stosunkowo rzadko spotykane, uzywajace jako broni poza klami i pazurami takze zracego kwasu, ktorym potrafia zionac na przeciwnika. Wielkosc tych smokow to zazwyczaj 25 do 30m.
  • Niebieskie (w zasadzie blekitne): rzadko spotykane tzw. wodne smoki przypominajace wygladem ciala duze weze. Nie potrafia zionac ogniem czy innym strumieniem, ale za to doskonale lataja, a takze jako jedyne dobrze czuja sie w wodzie i sa swietnymi plywakami. Ich wielkosc waha sie od 25 do 30m.
  • Zlote: mityczne smocze istoty spotykane tak rzadko, ze przez niektorych uwazane jedynie za wspaniala legende. Najwieksze (40-50m), dysponujace najwieksza moca, a przy tym wykazujace sie wysoka inteligencja.

Ciekawostki

  • Mimo, ze mowi sie o nich "gady" smoki - tak jak ptaki i ssaki - posiadaja w pelni wyksztalcone czterokomorowe serce.
  • Duza czesc smokow uwielbia gromadzic w swych legowiskach gory kamieni szlachetnych, zlota i innych skarbow.
  • Wiele smoczych organow takich jak zeby, oczy czy serce wykorzystywanych jest do tworzenia magicznych mikstru i lekow.
  • Twierdzenie jakoby smoki porywaly i pozeraly dziewice jest wyssane z palca i brak jest jakichkolwiek podstaw do tego by tak uwazac.
  • W Zerrikanii smokom oddaje sie czesc jako swietym istotom.
  • Wiedzmini nie zabijaja smokow, poniewaz zabrania im tego ich kodeks.
  • Co niektorzy smokami nazywaja takze wiwerny, choc wlasciwie oba gatunki nie sa ze soba spokrewnione.

Zloty Smok

     Nie dalej niż sto kroków od kamiennej gardzieli wąwozu, z którego wyszli, na drodze do wiodącego na północ kanionu, na łagodnie obłym, niewysokim
pagórze, siedziało stworzenie. Siedziało, wyginając w regularny łuk długą, smukłą szyję, skłoniwszy wąską głowę na wysklepioną pierś, oplatając ogonem
przednie, wyprostowane łapy.
     Było w tym stworzeniu, w pozycji, w jakiej siedziało, coś pełnego niewysłowionej gracji, coś kociego, coś, co zaprzeczało jego ewidentnie gadziej
proweniencji. Niezaprzeczalnie gadziej. Stworzenie było bowiem pokryte łuską, wyraźną w rysunku, błyszczącą rażącym oczy blaskiem jasnego, żółtego
złota. Bo stworzenie siedzące na pagórku było złote - złote od czubków zarytych w ziemię pazurów po koniec długiego ogona, poruszającego się leciutko
wśród porastających pagór ostów. Patrząc na nich wielkimi, złotymi oczami, stworzenie rozwinęło szerokie, złociste, nietoperze skrzydła i tak trwało
nieruchome, każąc się podziwiać.

Vilentretenmerth wystepujacy w opowiadaniu A. Sapkowskiego pt. "Granica mozliwosci"


Ilosc spotykanych zlotych osobnikow jest tak mala, a opowiesci o ich istnieniu tak niewiarygodne, ze powszechnie uznaje sie je za mit i przekazywana z ust do ust legende. Tymczasem wystepowanie zlotego rodzaju jest niepodwazalnym faktem.

Barwa Zlotego Smoka, jej blask i pokrywanie calej powierzchni ciala dowodzi, ze jest to wynikiem wplywu przeplywajacej przez Smoka mocy, ktora sie on posluguje. Ilosc wychwytuwanej energii musi byc tak ogromna, ze oddzialywuje na wystepujacy w organizmie "zwierzecia" pigment nadajacy luskom i pozostalym czesciom ciala kolor. Sa one takze niezwykle zwinne i sprawne, a przy tym odznaczaja sie wysoka inteligencja oraz zdolnosciami mentalnymi.

Powyzsze stwierdzenia dowodzic moga, iz w zasadzie Zlote Smoki sa zyjacymi naczyniami wypelnionymi energia, ktora czerpia nieustannie same z siebie oraz poprzez siebie.

Dyskusyjne jednak sa kwestie sposobu ich powstawania i narodzin. Czy sa wynikiem oddzialywania mocy, czy tez rozmnazaja sie plciowo jest odpowiedzia trudna zbadania i zweryfikowania.

Wystepowanie

W swiecie arkadii spotkac mozna niestety tylko jednego prawdziwego smoka - smuklego, bialego, potrafiacego zionac lodowym, mroznym oddechem, zamieszkujacego grote w masywie mahakamskim. Natknac sie mozna co prawda takze na koscianego smoka, jednak kwestia sporna jest czy mozna, w pelni tego slowa znaczeniu, nazwac go "Smokiem".