Chaos

Z ArkadiaWiki
Wersja z dnia 11:31, 22 gru 2018 autorstwa Falerok (dyskusja | edycje) (→‎Linki)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Jump to navigation Jump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Symbol Chaosu, ośmioramienna gwiazda. Można go odczytywać na przykład jako znak nieskończonych możliwości lub też rozpadu i dezintegracji.

Chaos to określenie:

  • w Warhammer Fantasy (w Starym Świecie, czyli Imperium) ...
    • Nadprzyrodzonej mocy, która nieustannie dąży do zmienienia świata. Jest ona przeciwieństwem przewidywalnego porządku i praw cywilizacji.
    • Świadomych, niematerialnych bytów, które uosabiają różne aspekty i sprzeczne dążenia tej mocy. Wyróżnia się czterech najważniejszych Bogów Chaosu, są to Khorne, Slaanesh, Nurgle i Tzeentch. Poza nimi mówi się o takich bogach, jak Rhasneth, Malal, Hashut, Rogaty Szczur, Necoho, itd. Istnieje także szereg Demonów Chaosu, głównie w służbie wybranych Bogów. Niematerialne istnienie tych bytów każe niektórym mówić o równoległej rzeczywistości Chaosu, w której funkcjonują jego duchy czy też energie.
    • Wyznawców, kreatur, potworów, demonów i bogów - ogółu sił związanych z Chaosem.

Generalnie rzecz biorąc, w Warhammerze życie psychiczne istot żywych w magiczny sposób uzewnętrznia się i może być uosobione. Jego „negatywne”, z punktu widzenia cywilizacji Starego Świata, nieakceptowalne, nieprzewidywalne aspekty to Chaos. Jest on głównie zajęty sam sobą na Pustkowiach Chaosu, ale niczym kolejne fale przypływu, powoli napiera i przenika do państw Starego Świata.

Dobro i Zło, Światło i Ciemność, Ład i Chaos? To tylko symbole, w rzeczywistości nie istnieje taka biegunowość! Światło i Mrok są w każdym, trochę tego i trochę tego.
-- Yennefer z Vengerbergu
  • w cyklu Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie (w Ishtar) ...
    • Zarówno Chaos i Ład są określeniami na złożony porządek w naturze, którego rozumienie wymyka się istotom żywym. Próbują one jednak znaleźć ten porządek, czy nawet okiełznać naturę. Chaos nie jest tu ucieleśnioną siłą, ale ogromnym potencjałem natury do wymknięcia się z prostych kalkulacji.
    • Sprawcami/uczestnikami większości zdarzeń i okoliczności są materialne istoty żywe, ich dążenia, wiary i nadzieje. Boska interwencja i cud, uosobiona pomoc „z zewnątrz”, zdarza się (a i to nie jest pewne) tylko raz, kiedy Yennefer wpada w trans na Hindarsfjall.
    • Szczególnym zdarzeniem w przeszłości świata Ishtar była Koniunkcja Sfer, która sprawiła, że istoty z różnych światów mogły się przedostawać między nimi. Najprawdopodobniej wskutek tego do Ishtar trafili ludzie. W czasie Koniunkcji pojawiały się też w świecie okazy najróżniejszych potworów, które wyrwane były ze swojej ekologii i rzeczywistości.

W świecie przedstawionym u Andrzeja Sapkowskiego Chaos nie jest do końca tożsamy ze złem (choć wielu jego mieszkańców tak uważa). To raczej nieprzewidywalność, żywioł, który może przynieść i chciane i niechciane zmiany. Chaos wydaje się być zewnętrzną, osobną siłą, a chyba tak naprawdę tylko materialne istoty żywe decydują i kształtują przyszłość.

Pojęcie Chaosu w obu realiach jest częściowo podobne, a częściowo odmienne. Jest to słowo używane na określenie tego, co burzy pożądany przez cywilizację Ład, wprowadza zmiany, sprowadza potwory i zagrożenie. Istoty żywe mogą być w różnym stopniu mediami, nośnikami tych zmian, narzędziami w rękach Chaosu – czy to osobowego, czy nie.

Chaotyczne istoty

Istoty związane z Chaosem w Imperium:

Istot związane z Chaosem w Ishtar jest bardzo wiele, ponieważ „w pewnym sensie wszyscy są mutantami”. Po Koniunkcji Sfer w świecie pojawiła się niepoliczona ilość stworzeń, które można nazwać potworami Chaosu. Magia, w pewnym sensie także narzędzie Chaosu, również tworzy groźne istoty. Jako przykład Ishtaryjskich stworów Chaosu można podać:

itp.

— Siły Ładu, siły Chaosu. Strasznie szumne słowa, Borch. Koniecznie chcesz mnie ustawić po którejś stronie palisady w konflikcie, który, jak się powszechnie uważa, jest wieczny, zaczął się grubo przed nami i będzie trwał, gdy nas już dawno nie będzie. Po czyjej stronie stoi kowal, który podkuwa konie? Nasz oberżysta, który właśnie pędzi tu z saganem baraniny? Co, według ciebie, określa granicę między Chaosem a Ładem?

— Rzecz bardzo prosta – Trzy Kawki spojrzał mu prosto w oczy. – To, co reprezentuje Chaos, jest zagrożeniem, jest stroną agresywną. Ład zaś, to strona zagrożona, potrzebująca obrony. Potrzebująca obrońcy. A, napijmy się. I bierzmy się za jagniątko.

• Miecz przeznaczenia, str. 11


Linki