MUD

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Crystal kbackgammon engine.png
To jest jedynie zalążek artykułu.
Ten artykuł jest jedynie zalążkiem. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
(Nie zapomnij zajrzeć wcześniej na stronę dyskusji).


Wyobraźnia jest najlepszą karta graficzną!

MUD (ang. Multi-User Dungeon) to typ gry komputerowej – wieloosobowa, tekstowa gra sieciowa. Innymi słowy, ma interfejs wyłącznie tekstowy i może w nią grać duża ilość graczy naraz, podłączonych przez sieć komputerową (np. Internet). W większości są to gry oparte na jakimś fabularnym świecie fantasy.

MUD-y na świecie

MUD-y w Polsce

O powstaniu i rozwoju Arkadii można przeczytać więcej w artykule Historia Arkadii.

Pierwszym polskim MUD-em była Studnia Dusz (1993). Drugim Cygnus (1996). Arkadia powstała jako poważny polski projekt tego typu w 1997. Razem z Lacem (1997), jako pierwsza była dobrze i w pełni spolszczona, co miało ważki wpływ na jej powodzenie. W tamtym czasie powstały też Wrota Czasu (1997), Killer MUD (1999). Na podstawie udostępnionego kodu Arkadii powstały m.in. Barsawia (2002), Warlock (2002), Nightal, Vatt'ghern (2007). Istniały też stworzone w Polsce anglojęzyczne MUD-y, np. Chicken's Den. Powstaje obecnie fMUD w klimacie Fallouta.

Arkadia gra ważną rolę wśród polskich MUD-ów – przyciągnęła i zawsze utrzymywała największą liczbę graczy. Inne najpopularniejsze polskie gry tego typu stworzyli (często, ale nie zawsze niezadowoleni) gracze z Arkadii.

Linki